Oruga procesionaria ehk männi-võrgenditutlane (Thaumetopoea pityocampa) on männimetsades kevadeti ringi liikuv üsnagi ohtlik röövik.
Oht seisneb teadmatuses – väikesed rongkäiguna reas liikuvad päevakoerad võivad küll armsad välja näha, kuid puudutada neid siiski ei tohiks. Rööviku karvad on ülimalt toksilised ning põhjustavad allergilist löövet ning halvemal juhul ka hingamisteede turseid. Eriti ettevaatlik tuleb kevadises männimetsas olla väikelaste ning loomadega. Väga allergilise inimese jaoks piisab ka lihtsalt läbi metsa jalutamisest, et õhus olevatest karvakestest allergiline reaktsioon saada. Lisaks oskab röövik ohtu kartes karvakesi ka enda küljest üles õhku visata.
Männi-võrgenditutlase kolooniad on tegelikult juba kaugelt näha – männiokstes moodustuvad talve jooksul siidjad ämblikuvõrgutaolised kookonid, milles toimub liblika esimene elutsükkel – munast vastseks. Ühes kookonis võib olla 100-300 muna. Kevadel (märts-aprill) laskuvad nad hanereas mööda puutüve või kukuvad kookoniga maapinnale. Terve pesakond liigub ketina ja otsib endale järgmiseks elutsükliks sobiliku maa-aluse koha. Maikuus väljuvad nad maapinnast juba liblikana, kes enam küll tervisele ohtu ei kujuta, kuid oma paaripäevase liblikaelu jooksul uued munad muneb.
Malaga linnavalitsus tegeleb kahjuritõrjega just selles arengutsüklis, kasutades feromoonpüüniseid, mis meelitavad isase liblika lõksu ning takistavad seeläbi uute männi-võrgenditutlaste teket. Meetod on piirkonniti väga häid tulemusi andnud, näiteks nii kohalike kui turistide seas ülipopulaarne kesklinnas asuv Gibralfaro mägi, kus kevadeti on alati olnud puuokstes tuhandeid siidikookoneid, on esimest korda sellest ohtlikust nuhtlusest vaba. Samas on piirkondi, kus soodsalt sooja talve ning kevade tõttu on olukord sel aastal lausa epideemiline.
Kokkupuutel protsessioonipäevakoeraga peaks end esimese asjana ohtra vee ja seebiga pesema. Lisaks tuleks kasutada allergiaravimeid. Tõsisemate juhtude korral tuleb aga kindlasti lähima haigla erakorralise meditsiooni osakonda pöörduda.
Tekst: Marju Gellert
Eesti pere tegemistega Malagas saad end kursis hoida: www.seitsmemaajameretaga.com ja www.facebook.com/Hispaaniakuningriigis